[AI & me] Raluca Anton: AI-ul poate deveni o problemă sau o unealtă extraordinară. Diferența va fi făcută de cât de conectați rămânem la propria noastră minte

[AI & me] Raluca Anton: AI-ul poate deveni o problemă sau o unealtă extraordinară. Diferența va fi făcută de cât de conectați rămânem la propria noastră minte

Avem un super tool la dispoziție, disponibil permanent, care livrează răspunsuri la secundă, validează, organizează și calmează anxietatea de moment. Dar tocmai asta face ca AI-ul să devină periculos, dacă nu există conștientizare, crede Raluca Anton, doctor în psihologie.

"Am simțit și simt că oamenii au început să tolereze din ce în ce mai greu procesul și timpul dintre întrebare și răspuns. AI-ul scurtează enorm acest spațiu și asta este foarte seducător pentru mintea umană", spune Raluca. 

Un om care-și externalizează capacitatea de a lua decizii sau a se încrede în propriile gânduri, emoții și instincte devine ușor de manipulat. Aplică asta la întreaga societate și vei vedea că o distopie în formare e aproape. Frica Ralucăi față de AI are de a face cu accesul din ce în ce mai redus la noi înșine. Speranța? Că poate tocmai acest instrument ne va aduce sensuri noi și ne va ghida printr-o epocă atât de diferită de tot ce am trăit până acum.

 

Mă raportez la AI ca la un instrument extraordinar, dar și ca la o oglindă foarte puternică a vulnerabilităților noastre psihologice. Cred că problema nu este existența AI-ului, ci felul în care alegem să îl folosim. Dacă îl folosim ca instrument, ne poate ajuta enorm. Pe de altă parte, dacă îl transformăm într-o cârjă pentru aproape orice proces mental sau emoțional, riscăm să externalizăm exact funcțiile care ne ajută să fim autonomi psihic.

Intra in contul tau sau creeaza-ti unul pentru a citi acest articol
Aboneaza-te la newsletterul IQads cu cele mai importante articole despre comunicare, marketing si alte domenii creative:
Info

Dosare editoriale

Oameni

Sectiune

Dictionar



Branded


Related