E momentul pentru o mai prietenoasă găzduire, spune elegant Ilinca Prisăcariu, coordonatoarea Pride. După 21 ediții Pride, 30 de ani de ACCEPT, lupta pentru normalitate continuă. Ce își dorește, de fapt, comunitatea, sunt lucruri extrem de simple și uzuale: dreptul la siguranță și la familie, drepturi cu care oamenii se nasc în societate.
Tema de anul acesta e All of us: un mesaj care celebrează 30 de ani de activism pentru drepturile omului în România. Acum 20 de oameni, erau 300 de oameni la marș, anul trecut au fost 30.000.
"Vom continua până când vom fi respectați la nivel uman, instituțional, politic, social. Vom continua până când nu va mai fi nevoie de extra-muncă pentru a ne justifica prezența și existența. E teribil să te lupți pentru ceva atât de primar, pentru drepturi ce ți se cuvin ca om și pe care ar trebui să le ai pentru simplul fapt că ești aici", spune Ilinca.
Povestim cu Ilinca în continuare despre Pride-ul din acest an, cum s-a schimbat societatea românească în ultimii 30 de ani, drumul lung și anevoios al comunității, mai ales în contextul ultimilor ani.
Am pornit de la gândul că intrăm într-o nouă decadă de Bucharest Pride (este cea de-a 21-a ediție) și de la faptul că anul acesta celebrăm 30 de ani de ACCEPT. Am simțit, în definitiv, că este un moment propice să ne adunăm puțin gândurile, să ne celebrăm victoriile, să ne amintim de greutăți și piedici, să fim recunoscători pentru prezentul în care trăim, dar și să ne gândim încotro vom merge de azi înainte. All of us ne adună sub un singur slogan, într-o ediție-manifest, prin care salutăm tot procesul prin care am trecut până acum.
























