Cristiana Mateoiu: Important e să exersăm practica binelui făcut pentru alții. Practica empatiei și a ieșirii din zona "nu e treaba mea"

Cristiana Mateoiu: Important e să exersăm practica binelui făcut pentru alții. Practica empatiei și a ieșirii din zona "nu e treaba mea"

Să recunoaștem. Uneori, impulsul de a face bine pornește din tot felul de motive - de bifat indicatori în companie, pentru că ne-a rugat cineva, pentru că vrem să fim lăudați, pentru că se știe din folclor că "bine faci, bine găsești". Nu contează cum sau de ce începem, important e să exersăm practica binelui făcut pentru alții, spune Cristiana Mateoiu, Director Executiv al Fundației Inovații Sociale Regina Maria. De 11 ani, de când s-a alăturat fundației, Cristiana a văzut că oamenii sunt fericiți atunci când fac bine. 

Pe 14 octombrie 2026, Fundația Inovații Sociale Regina Maria organizează cea de-a XIII-a ediție a galei sale caritabile și deschide un nou capitol, Premiile din Inimă pentru Viitor, care aduc în prim-plan companiile, organizațiile și liderii care transformă ideile bune în impact real — în educație, sănătate, inovație socială și comunități.

"Venim după câțiva ani grei, la fel ca cele mai multe ONG-uri, în care proiectele sociale sunt din ce în ce mai greu de finanțat, în care legiuitorii nu par că încearcă în nici un fel să contribuie, ba uneori chiar dimpotrivă. Avem nevoie de modele, avem nevoie de încurajări, avem nevoie de confirmări că Binele produce Bine, dar că nimic nu se face fără efort și fără continuitate", spune Cristiana. 

Intra in contul tau sau creeaza-ti unul pentru a citi acest articol
Aboneaza-te la newsletterul IQads cu cele mai importante articole despre comunicare, marketing si alte domenii creative:
Info

Subiecte

Sectiune



Branded


Related