Solidaritatea nu este un concept. Este prezență, acțiune și curaj, spune Paul de Gregorio, fondatorul Rally și strateg de mobilizare digitală. Paul lucrează cu organizații caritabile și grupuri de campanie pentru a mobiliza publicul să acționeze, luptând pentru o lume mai echitabilă, mai sănătoasă și mai sigură.
În România, Paul a colaborat cu FILIA și va fi în București în perioada 26-28 mai, la Conferința Națională de Fundraising, organizată de Asociația pentru Relații Comunitare. Peste 200 de profesioniști din sectorul nonprofit, comunicare și corporate participă la acest eveniment. Paul va ține masterclassul "Building Big Digital Movements“, unde va arăta organizațiilor nonprofit din țară tehnici de mobilizare digitală.
"Publicul nu este apatic. De multe ori, oamenii pur și simplu nu sunt inspirați de modul în care comunicăm și primesc îndemnuri care par rupte de schimbarea și impactul real. Asta este ceva ce trebuie să reparăm noi, în loc să dăm vina pe oamenii pe care încercăm să îi inspirăm", spune Paul.
Am vorbit cu Paul de Gregorio despre curajul de a face bine și alegerile mai puțin comode din fiecare zi, despre cum se schimbă perspectiva asupra implicării sociale și de ce este nevoie pentru a-i determina pe oameni să acționeze.























