Eu livrez, tu livrezi, noi livrăm. Noua definiție a industriei creative, în care factorul om își negociază tranzacțiile, spune Laur Răboj, Co Creative Director GMP&U. Ce urmează? Păi, viitorul pare anulat. Cel puțin viitorul acela, "de viitor". Au rămas doar monetizările accelerate spre necunoscut, adaptarea, circulațiile de valoare, mecanismele de schimb, intermedierile.
"Viitorul a devenit o chestie romantică. Acum vorbim despre permanența lui “nu știm ce o să fie”. Rezultatul? O gândire axata pe profit imediat, pe hype, pe trenduri care dispar, dar pe care trebuie să le exploatăm acum. Cu alte cuvinte, viitorul s-a cam îmbolnăvit", spune Laur.
Ce rămâne după imaginație, ce ne salvează, cum creăm scenarii noi, povestim cu Laur în rândurile de mai jos:
Nu îmi imaginam că viitorul n-o sa mai fie “de viitor”.
Cred că până în 2019 ne-am obișnuit cu un fel de stabilitate în advertising.
2020 a schimbat multe. În 2022, începutul războiului din Ucraina a transformat relația oamenilor cu agenția. Dacă începe mâine războiul, dispare jucăria.
Cred că publicitarii au devenit mai tranzacționali cumva, mai puțin atașați de meserie.























